انیمیشن شیخ و مریدان : جهان های‌موازی!

 

خلاصه داستان:  جهان‌های موازی!

در این قسمت انیمیشن شیخ و مریدان می‌بینید:
که دختری در کنار دوستان ایرانی‌اش درباره غذای ایرانی نظر منفی دارد!. او ترجیح می‌دهد غذایی غیر از غذای ایرانی بخورد.
دختر اما در رستوران همراه دوستان خارجی‌اش نظری دیگری در مورد غذا ایرانی دارد.
در این قسمت شیخ در مورد این تفاوت دیدگاه برای مریدانش سخن می‌گوید. او اعتقاد دارد آنها در جهان‌های موازی زندگی می‌کنند.

درباره ته عوران:

ته عوران نامی است که به طنز در کتاب توپ مرواری اشاره به تهران دارد. صادق هدایت می‌گوید: مردم ته عوران مردمی تنبل هستند، برای جابجا شدن باسن خود را به زمین می‌کشنداین‌چنین است که باگذشت زمان آن قسمت از لباسشان پاره شده و ته عوران نام‌گرفته‌اند.‌
صادق هدایت در کتاب توپ مرواری می‌گوید:

طهران در اصل «ته عوران» یعنی شهر «کون لختان» بوده‌است، زیرا اهالی آن دائم الطهاره بوده‌اند و از استعمال تنبان سخت پرهیز داشته‌اند. به روایت دیگر در اصل «ته ران» بوده‌است. مشتق از «ته» به معنی زیر و «ران» به معنی راننده. یعنی به تحقیق کسانی که به ته می‌رانند. یعنی کون خیزه می‌کتتد و بعد هم این اسم که ابتدا به اهالی اطلاق می‌شده روی این ناحیه ماند.
توپ مرواری – صادق هدایت

انیمیشن حکایت شیخ و مریدان:

انیمیشن شیخ و مریدان، داستان شیخی است که با سه مرید پریشان‌حال خود! در هر قسمت به بررسی  مشکلات اجتماعی می‌پردازد.مریدان که هر بار  به نزد شیخ می‌روند از مشکلات و نگرانی‌های خود با او سخن می‌گویند! و چاره کار را از او جویا می‌شوند.
شیخ که به‌ظاهر از مردم ته عوران عاقل. تر است به مریدان پاسخ می‌دهد.آنها را با پندی چنان متحول می‌کند که مریدانش چاره‌ای جز جامه دریدن و سر بر بیابان نهادن پیش روی خود نمی‌بینند! این مجموعه از سال ۲۰۱۳ برای برنامه چند شنبه با سینا تولید و پخش شد.

نویسنده و کارگردان: وحید نیک گو
صدا: سینا ولی‌الله
صدا گذاری : میثاق دبیری 

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>