انیمیشن شیخ و مریدان : نیمه پُر لیوان ما را چه کسی سر کشید؟

خلاصه داستان:  نیمه‌پر لیوان ما را چه کسی سرکشید؟

شیخ برای مریدش توضیح می‌دهد:
-نباید همیشه نیمه‌خالی لیوان را نگاه کرد. شیخ بر این نظر است: با اینکه مشکلاتی در ته عوران وجود دارد اما  ممکن است بدتر از آن‌هم پیش می‌آمد، بهتر است موضوع را بیشتر از این کش ندهیم و به همان نیمه پر نگاه کنیم. بااین‌وجود خود شیخ به منطقش ایمانی ندارد. همان نیمه لیوان را سر می‌کشد. اما ناگهان…

درباره ته عوران:
ته عوران نامی است که به طنز در کتاب توپ مرواری اشاره به تهران دارد .
صادق هدایت می‌گوید: مردم ته عوران مردمی تنبل هستند، برای جابجا شدن باسن خود را به زمین می‌کشنداین‌چنین است که باگذشت زمان آن قسمت از لباسشان پاره شده و ته عوران نام‌گرفته‌اند.
صادق هدایت در کتاب توپ مرواری می‌گوید:

طهران در اصل «ته عوران» یعنی شهر «کون لختان» بوده‌است، زیرا اهالی آن دائم الطهاره بوده‌اند و از استعمال تنبان سخت پرهیز داشته‌اند. به روایت دیگر در اصل «ته ران» بوده‌است. مشتق از «ته» به معنی زیر و «ران» به معنی راننده. یعنی به تحقیق کسانی که به ته می‌رانند. یعنی کون خیزه می‌کتتد و بعد هم این اسم که ابتدا به اهالی اطلاق می‌شده روی این ناحیه ماند.
توپ مرواری – صادق هدایت

انیمیشن حکایت شیخ و مریدان:

انیمیشن شیخ و مریدان، داستان شیخی است که با سه مرید پریشان‌حال خود! در هر قسمت به بررسی مشکلات اجتماعی می‌پردازد.
مریدان که هر بار  به نزد شیخ می‌روند از مشکلات و نگرانی‌های خود با او سخن می‌گویند! و چاره کار را از او جویا می‌شوند.
شیخ که به‌ظاهر از مردم ته عوران عاقل‌تر است به مریدان پاسخ می‌دهد.آنها را با پندی چنان متحول می‌کند که مریدانش چاره‌ای جز جامه دریدن و سر بر بیابان نهادن پیش روی خود نمی‌بینند!
نویسنده و کارگردان: وحید نیک گو
صدا: سینا ولی‌الله
صداگذاری : میثاق دبیری

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>