انیمیشن شیخ و مریدان : ماجرای کتاب‌خوان شدن مردم ته‌عوران !

 

خلاصه داستان:  ماجرای کتاب‌خوان شدن مردم ته‌عوران!

در این قسمت انیمیشن شیخ و مریدان می‌بینید روزی یکی از مریدان پریشان‌حال به‌سوی شیخ می‌آید. متعجب و هراسان به او می‌گوید مردم شهر ته‌عوران کتاب خوان شده‌اند.
آنها در هر حالتی کتاب می‌خوانند! چه در خواب و چه در سلفی‌هایشان در حال مطالعه هستند. آنها همچنان در حالت ورزش هم‌دست از مطالعه برنمی‌دارند! به همین دلیل من نگران حال آنها هستم.
شیخ به مرید می‌گوید نگران نباشد زیرا این هفته…

درباره ته‌عوران:

ته‌عوران نامی است که به طنز در کتاب توپ مرواری اشاره به تهران دارد.صادق هدایت در کتاب توپ مرواری می‌گوید:

طهران در اصل «ته عوران» یعنی شهر «کون لختان» بوده‌است، زیرا اهالی آن دائم الطهاره بوده‌اند و از استعمال تنبان سخت پرهیز داشته‌اند. به روایت دیگر در اصل «ته ران» بوده‌است. مشتق از «ته» به معنی زیر و «ران» به معنی راننده. یعنی به تحقیق کسانی که به ته می‌رانند. یعنی کون خیزه می‌کتتد و بعد هم این اسم که ابتدا به اهالی اطلاق می‌شده روی این ناحیه ماند.
توپ مرواری – صادق هدایت

انیمیشن حکایت شیخ و مریدان:

انیمیشن شیخ و مریدان، داستان شیخی است که با سه مرید پریشان‌حال خود! در هر قسمت به بررسی  مشکلات اجتماعی می‌پردازد.مریدان که هر بار  به نزد شیخ می‌روند از مشکلات و نگرانی‌های خود با او سخن می‌گویند! و چاره کار را از او جویا می‌شوند.شیخ که به‌ظاهر از مردم ته عوران عاقل. تر است به مریدان پاسخ می‌دهد.آنها را با پندی چنان متحول می‌کند که مریدانش چاره‌ای جز جامه دریدن و سر بر بیابان نهادن پیش روی خود نمی‌بینند!

نویسنده و کارگردان: وحید نیک گو
صدا: سینا ولی‌الله
صدا گذاری:میثاق دبیری

About The Author
-

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>